Evet, söz verdiğim gibi; kapı süsünün yapım aşamalarını paylaşıyorum. Keçeler hazır mı? Haydi başlıyoruz:)
 

İlk yapacağımız şey: Microsoft Word’den istediğimiz ismin harflerini çıktı almak. Ben yazı tipini Cooper Black, yazı tipi boyutunu da 300 seçtim. Çıktı aldıktan sonra harfleri tek tek kesiyoruz. Bunları kalıp olarak kullanacağız.

keçe harf

Kestiğimiz bu harfleri kalıp olarak keçenin üzerine koyup, kurşun kalemle çiziyoruz ve dikkatlice kesiyoruz.

Sadece bir harfin yapım aşamalarını anlatacağım, diğer harfler de aynı şekilde yapılacak. Bir harf için, 11×11 cm boyutunda 2 adet keçe kesiyoruz.Bu keçelerden birini çerçeve yapar gibi kenarlardan 1′er cm bırakarak içini makasla kesip, çıkartıyoruz. Yine pamuklu bir kumaştan 11×11 cm boyutunda kesiyoruz(Esasen, kumaşın, keçelerin içinden taşmaması için, birazcık daha küçük olmasında yarar var).

Şimdi, harfimizi makinada kaydırmadan dikebilmek için, kumaşa yapıştıracağız. Burada basit bir yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Düzgün dikebilmek için kumaşlarda yapılan iğneleme yöntemi yerine keçelerde yapıştırmayı kullanıyoruz.
keçeden kapı süsü nasıl yapılır

Keçe harfi, kumaşa yapıştırdıktan sonra düz dikişle harfin etrafından geçiyoruz.

Sağlamlaştırma dikişini(ileri-geri dikiş) de yaptıktan dikişi tamamlıyoruz.

Başta kestiğimiz çerçeve şeklindeki keçeyi, kumaş içte kalacak şekilde bu kumaşa yapıştırıyoruz. Burada kumaş yapıştırıcısı(ben gütermann kullandım) kullanmanızı tavsiye ederim.

kapı süsü yapımı

Önceden kestiğimiz kare keçenin üst kısmına kurdeleyi yapıştırıyoruz.(Kurdele içte kalacak) Kurdelemiz kapı süsünün uzunluğundan fazla olmalı. Size tavsiyem bütün kurdeleyi kesmeden yapmanız. En son kapı süsünü bitirdiğimizde kurdeleyi keseceğiz. Kurdeleyi kumaş yapıştırıcısıyla yapıştırdıktan sonra, üzerine de harfli olan keçeyi yapıştırıyoruz. Burada, keçenin sadece alt kısmını yapıştırmayacağız. Keçe karemizin diğer üç kenarı da yapıştırılmış olacak.

keçeden kapı süsü nasıl yapılır

Sonra, yapıştırdığımız bu keçeleri makinada hem iç tarafını hem de dış tarafını(okla gösterilen yerler) zigzag dikişle dikiyoruz. Adım uzunluğu: 2. adım genişliği ise 2-3 civarı olabilir. Not: İç tarafı, arka ve ön keçeler yapıştırılmadan dikilecek!!! Keçenin iç kısmındaki karenin 4 kenarını da zigzag dikişle dikerken, dış kısımdaki büyük karenin ise alt kenarı hariç diğer 3 kenarını zigzag dikişle dikiyoruz. Bunun sebebi, alt kısımdan elyaf girecek olması.

kapı süsü yapmak istiyorum, keçeden kapı süsü yaptım

İşte bu şekilde… Şimdi açık olan bu kısımdan içeri elyaf koyuyoruz. Biraz pofidik olmasında fayda var:)

keçeden kapı süsü nasıl yapılır,keçeden kapı süsü yapımı

Elyafımızı koyduktan sonra, yine zigzag dikişle kenarı dikiyoruz. Yastığımız hazır!

keçeden kapı süsü yapımı, keçeden kapı süsü nasıl yapılır

Aynı işlemleri diğer harfler için de uyguluyoruz. En son da uçlarda kalan kurdeleyi kıvırıp dikiyoruz. Kenarlarına da isterseniz bir kaç süs ilave edebilirsiniz. Ben kenarlara birer kelebek iliştirdim. Keçeden 2 küçük, 4 de büyük olmak üzere toplam 6 tane kelebeği çizip kestim. Kelebeklerin içlerini oydum.O kısımlara kumaş koyup yapıştırdım. Ortalarına da boncuk dikip, kurdelelerin ucuna sabitledim.

Kelebeğin yakından görüntüsü de burada:)

Bir de dikişlere yakından bakalım…

Eveeeet işte bu kadar umarım faydalı bir yazı olmuştur! :) Eğer anlatımlarımdan yola çıkarak kapı süsünü yapanlar olursa, bana yollayın burada paylaşalım! :) Kalın Sağlıcakla… :)

77 YORUM

 1. Kızımın arkadaşı için yaptığım keçe kapı isimliğini bitirmeye çalışıyordum ki sizin yazınıza rastladım, benimki ne kadar da amatörce sizinkine göre, dikişleri elde yapıyorum çünkü :) Sizinki çook güzel olmuş, çok da iyi fikirler var, teşekkürler, ellerinize sağlık, şablonları word den çıkarmak da süper fikir ;)
  Sevgiler

 2. Bir tekstil mühendisinden de böyle detaylı bir anlatım beklenirdi zaten :) adım uzuluğunu genişliğini bile yazmışsın, helal olsun valla aradaşım :) Eline de sağlık ayrıca, çok güzel olmuş çok.. :)

 3. ben de oğlumun odasına böyle birşey yapmayı düşünüyordum bu ara. çok iyi denk geldi. anlatımın da kapı süsü de muhteşem olmuş, ellerine sağlık!

  • çok teşekkür ederim:) faydalı olduysa ne mutlu :) evet geldim blogunuza tanıtımımı yapmışsınız çok teşekkür ederim bu ince davranışınızdan dolayı:)) beğenmenize sevindim:))

 4. Tüm yaptıklarınızı hayranlıkla izliyorum. Anlatımınız, fotoğraflarınız o kadar öğretici ki. Ellerinize, emeğinize sağlık. Harikasınız. Sevgiler,

 5. Çok beğendimmm, ben de yapıcam ve sana fotoğraflarını göndericem :)
  Çok güzel,ayrıntılı anlatmışsın, hiç bilmeyen bile rahatlıkla yapar.
  Benim bir sorum olacak ama. Bu kullandığın ince keçe mi kalın keçe mi ?

 6. bu kapı süsünden bende yaptım kumaş ve keçem kısıtlı suanda ewdekılerle denedım=) isterseniz facebook sayfamda var alıp yayınlayabılırsınız itiraf ediyorum sizinki kadar güzel olmadı=

 7. Merhabalar kendi ismimi görünce hemen tıkladım. :) Sanki bana yapılmış gibi çok hoşuma gitti. Bloğunuza ilk defa geliyorum. Çalışmalarınız ne kadar güzel ve rengarenk. Müsait olduğunuzda benim çalışmalrımada bakmanızı dilerim. Hoşçakalın

 8. Canim bu gutermani kullanirken surup hemen yapistiriyormusun sonra ütü yapıyormusun nasıl olduğunu tarif edersen sevinirim ben denedim benimki bir süre sonra açıldı nasıl yapmam lazım yazarsan sevinirim.
  Teşekkürler.

 9. merheba,
  cok guzel ve ozenli olmus. sadece bu deil tum calismalariniz harika:)
  siparis aliyormusunuz bilgi alabilir miyim?

 10. Merhaba çok teşekkür ederim yorumlarınız için ancak dönebiliyorum kusura bakmayın. Siparişleriniz için bana evimbenimdukkanim.com adresinden ulaşabilirsiniz :)
  Kalın keçeyi de makasla düzgün kesebilirsiniz.Görümceme yaptığım mutfak önlüğü diye bir post var blogda oradaki harfler kalın keçeden ve makasla kesmiştim:)
  Sevgiler

 11. şimdi göz atarken sitenize yine karşıma geldi bu kapı süsü..ilk keçe ile kapı süsü mü sizin bu güzel anlatımınızdan faydalanarak yapmıştım..hatta size fotoğraf çekip mail atmıştım..daha sonra bi kaç defa yaptım tabi..çok hoş şeyler yapıyorsunuz gerçekten instagram da da sizi hayranlıkla takip ediyorum..ellerinize sağlık..:)

 12. Merhaba

  Öncelikle ellerinize sağlık çok beğendim. Ben de evde kendimce keçe ile ilgileniyorum ve elde dikmek işimi oldukça zorlaştırıyor. Dikiş makinesi almaya karar verdim fakat mini bir dikiş makinesi alabilirim. Keçe diker mi? Bana önerebileceğiniz mini bir dikiş makinesi var mı?